Добро пожаловать, Гость
Логин: Пароль: Запомнить меня

ТЕМА: Ultima Online music from Renaissance MIDI

Ultima Online music from Renaissance MIDI 05 Апр 2018 13:56 #46330

• TyrAntilles
  • TyrAntilles аватар
  • Тень
  • Спасибо получено: 9
I found on the net the old Ultima Online music - re-worked tunes from the old MIDI files from UO Renaissance client. They are EXCEPTIONAL songs, way better in my opinion than the Ultima 9 style songs found in the modern UO Classic client. With this package I just replaced the default UO music with these nice songs. Try it! It will create an amazing atmosphere on your UO Classic game.
It can be downloaded from here:
UO Music edited by Tyr Antilles.zip (~147Mb) - mega.nz/#!UKRkEAIS!UJZo0D5XAYu3yr8kbRRStCf9nB4Y7utSVezxBHLyIo0

Google translate:
Я нашел в сети старую музыку Ultima Online - переработанные мелодии из старых MIDI-файлов от клиента UO Renaissance. Это ИСКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ песни, лучше, по-моему, чем песни стиля Ultima 9, найденные в современном клиенте UO Classic. С этим пакетом я просто заменил музыку UO по умолчанию этими хорошими песнями. Попробуй! Это создаст удивительную атмосферу в вашей игре UO Classic.
Его можно скачать здесь:
UO Music edited by Tyr Antilles.zip (~147Mb) - mega.nz/#!UKRkEAIS!UJZo0D5XAYu3yr8kbRRStCf9nB4Y7utSVezxBHLyIo0
(Fixed some russian translations) AlAsTaR
Последнее редактирование: 05 Апр 2018 14:39 от AlAsTaR.
Администратор запретил публиковать записи гостям.
Спасибо сказали: AlAsTaR, Fudo, Music, Garetch

Ultima Online music from Renaissance MIDI 18 Апр 2018 04:19 #46363

• TyrAntilles
  • TyrAntilles аватар
  • Тень
  • Спасибо получено: 9
After some research on the internet, it looks like I found the maker of these UO Renaissance songs. His name is Dinaris Techarin and he says he (re)built every song with some music composition software he developed as a hobby. Very nice work.

uo.stratics.com/content/music/techarinmusic.shtml
www.angelfire.com/rpg/techarin/

Google translate:
После некоторых исследований в Интернете, похоже, я нашел создателя этих песен UO Renaissance. Его зовут Динарис Течарин, и он говорит, что он (ре) создал каждую песню с помощью некоторого музыкального композиционного программного обеспечения, которое он разработал как хобби. Очень приятная работа.

uo.stratics.com/content/music/techarinmusic.shtml
www.angelfire.com/rpg/techarin/
Администратор запретил публиковать записи гостям.
Russian Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Вы не авторизованы.